Vishay/Dale RNC50H2341DSRSL
RNC50H2341DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2341DSRSL
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2341DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2341DSRSL
QUANTITY
RNC50H2341DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2341DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2341DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2341DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2341DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2341DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2341DSRSL
RES 20K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS .250 TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CIR 3C 31#16 PIN FR RECP WALL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf