Vishay/Dale RNC50H2371BSB14
RNC50H2371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2371BSB14
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2371BSB14.pdf
Availability of RNC50H2371BSB14
QUANTITY
RNC50H2371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2371BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2371BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2371BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2371BSB14
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 36-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 400V TELECOM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SGE-245-4-4000 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf