Vishay/Dale RNC50H23R7FSR36
RNC50H23R7FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H23R7FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H23R7FSR36.pdf
Availability of RNC50H23R7FSR36
QUANTITY
RNC50H23R7FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H23R7FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H23R7FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H23R7FSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H23R7FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H23R7FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H23R7FSR36
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 127-136MHZ BN datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf