Vishay/Dale RNC60J1581DPB14
RNC60J1581DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1581DPB14
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1581DPB14.pdf
Availability of RNC60J1581DPB14
QUANTITY
RNC60J1581DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1581DPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1581DPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1581DPB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1581DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1581DPB14 Details Description
Related parts for RNC60J1581DPB14
RES SMD 82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS 16AWG FREE HANG datasheet.pdf
LAMP INCAND T3.25 GL WEDGE 6.3V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC KEY 100W 3000RPM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 30 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
PG 29 FLAT CABLE GLAND FOR 2 CAB datasheet.pdf
SINGLE M18 LONG M12 CN NPN NC datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.51A 2W THT datasheet.pdf