Vishay/Dale RNC50H2472FSB14
RNC50H2472FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2472FSB14
Brief Description
RES 24.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2472FSB14.pdf
Availability of RNC50H2472FSB14
QUANTITY
RNC50H2472FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2472FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2472FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2472FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2472FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2472FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2472FSB14
RES 6.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 22A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
M804 3C 3#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf