Vishay/Dale RNC50H2493BRRSL
RNC50H2493BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2493BRRSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2493BRRSL.pdf
Availability of RNC50H2493BRRSL
QUANTITY
RNC50H2493BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2493BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2493BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2493BRRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2493BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2493BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H2493BRRSL
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf