Vishay/Dale RNC50H2581DSB14
RNC50H2581DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2581DSB14
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2581DSB14.pdf
Availability of RNC50H2581DSB14
QUANTITY
RNC50H2581DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2581DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2581DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2581DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2581DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2581DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2581DSB14
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 2GN/50 AR UC datasheet.pdf
SENSOR AMP 500PSIS 4-20MA OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO220AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS DUAL LTGRAY datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC, TX/SSLX-SM1550/P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED EMITTER RGB 10W STAR MCPCB datasheet.pdf
LED COB 16.8W 2030LM 19MM SQ SMD datasheet.pdf