Vishay/Dale RNC50H2610FSBSL
RNC50H2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2610FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2610FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2610FSBSL
QUANTITY
RNC50H2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2610FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2610FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2610FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2610FSBSL
RELAY OPTOMOS 600MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
TERMINAL RING 1/0AWG #3/8 STR datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MOSFET P CH 20V 4.4A PMCP datasheet.pdf