Vishay/Dale RNC50H2643BSRSL
RNC50H2643BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2643BSRSL
Brief Description
RES 264K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2643BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2643BSRSL
QUANTITY
RNC50H2643BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2643BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2643BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2643BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2643BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2643BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2643BSRSL
IC OPAMP DIFF 350MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.2W 1.2VOUT 6A SMT datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
SW SIM ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
15UF 40V 6.3X13 105C AXI datasheet.pdf