Vishay/Dale RNC50H2712BSRE6
RNC50H2712BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2712BSRE6
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2712BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2712BSRE6
QUANTITY
RNC50H2712BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2712BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2712BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2712BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2712BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2712BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2712BSRE6
HOOK-UP SOLID 24AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 70MA SMCP3 datasheet.pdf