Vishay/Dale RNC50H2770BRB14
RNC50H2770BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2770BRB14
Brief Description
RES 277 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2770BRB14.pdf
Availability of RNC50H2770BRB14
QUANTITY
RNC50H2770BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2770BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2770BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)277
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2770BRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2770BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2770BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2770BRB14
RES SMD 86.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
32.5MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.5A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf