Texas Instruments TPS79601DRBT
TPS79601DRBT picture photo
Mfg. Part Number
TPS79601DRBT
Brief Description
IC REG LDO ADJ 1A 8SON
Datasheet Download
TPS79601DRBT.pdf
Availability of TPS79601DRBT
QUANTITY
TPS79601DRBT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS79601DRBT
Internal Part NumberEIS-TPS79601DRBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTPS79601 Design with WEBENCH® Power Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.2 V ~ 5.5 V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)2.4A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-SON Exposed Pad (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS79601DRBT
Related LinksTPS796, TPS79601DRBT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS79601DRBT Details Description
Related parts for TPS79601DRBT
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT23 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf