Vishay/Dale RNC50H2802BSBSL
RNC50H2802BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2802BSBSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2802BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2802BSBSL
QUANTITY
RNC50H2802BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2802BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2802BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2802BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2802BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2802BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2802BSBSL
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 600V 25A WM GN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .063W STER 12TQFN datasheet.pdf
IGBT MOD CMPCT DUAL 1200V 400A datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH LV 6UTQFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 230KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf