Vishay/Dale RNC50H2841BSBSL
RNC50H2841BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2841BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2841BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2841BSBSL
QUANTITY
RNC50H2841BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2841BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2841BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2841BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2841BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2841BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2841BSBSL
TERM BLOCK HDR 23POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AM63190T104 LOWER SHEARING PLATE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 11POS 1MM 6" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 33.35MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf