Vishay/Dale RNC50H2843BSRSL
RNC50H2843BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2843BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2843BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2843BSRSL
QUANTITY
RNC50H2843BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2843BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2843BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2843BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2843BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2843BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2843BSRSL
TRANS NPN DARL 55V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf