Vishay/Dale RNC50H2942BSB14
RNC50H2942BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2942BSB14
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2942BSB14.pdf
Availability of RNC50H2942BSB14
QUANTITY
RNC50H2942BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2942BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2942BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2942BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2942BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2942BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2942BSB14
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A FASTON datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf