Vishay/Dale RNC50H3090FSBSL
RNC50H3090FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3090FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3090FSBSL.pdf
Availability of RNC50H3090FSBSL
QUANTITY
RNC50H3090FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3090FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3090FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3090FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3090FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3090FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3090FSBSL
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMA datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf