Vishay/Dale RNC50H3161FSRE6
RNC50H3161FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3161FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3161FSRE6.pdf
Availability of RNC50H3161FSRE6
QUANTITY
RNC50H3161FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3161FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3161FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3161FSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3161FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3161FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3161FSRE6
JUMPER-H1505TR/A3048A/H1505TR 5" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
ENCODER 9MM SQ VERTICAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 240A TO-263 datasheet.pdf