Vishay/Dale RNC50H3163FRB14
RNC50H3163FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3163FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3163FRB14.pdf
Availability of RNC50H3163FRB14
QUANTITY
RNC50H3163FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3163FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3163FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3163FRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3163FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3163FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3163FRB14
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W MELF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf