GeneSiC Semiconductor FR70BR02
FR70BR02 picture photo
Mfg. Part Number
FR70BR02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP REV 100V 70A DO5
Datasheet Download
FR70BR02.pdf
Availability of FR70BR02
QUANTITY
FR70BR02 Order Process
Ship out your order
Specifications of FR70BR02
Internal Part NumberEIS-FR70BR02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 70A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-5
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR70BR02
Related LinksFR70, FR70BR02 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
FR70BR02 Details Description
Related parts for FR70BR02
FIXED IND 1.8UH 4.5A 19.5 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 33V 1.1A 2016 SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf