Vishay/Dale RNC50H3243BSB14
RNC50H3243BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3243BSB14
Brief Description
RES 324K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3243BSB14.pdf
Availability of RNC50H3243BSB14
QUANTITY
RNC50H3243BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3243BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3243BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)