Vishay/Dale RNC50H3442DSRSL
RNC50H3442DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3442DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3442DSRSL.pdf
Availability of RNC50H3442DSRSL
QUANTITY
RNC50H3442DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3442DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3442DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3442DSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3442DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3442DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3442DSRSL
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Crystal 31.8750MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf