Vishay/Dale RNC50H3523BSRE6
RNC50H3523BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3523BSRE6
Brief Description
RES 352K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3523BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3523BSRE6
QUANTITY
RNC50H3523BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3523BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3523BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)352k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3523BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3523BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3523BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3523BSRE6
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB 9 F NMB datasheet.pdf
BUMPER SQUARE 0.5" L X 0.5"W GRY datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.52A 120 MOHM datasheet.pdf