Vishay/Dale RNC50H3573FSBSL
RNC50H3573FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3573FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3573FSBSL.pdf
Availability of RNC50H3573FSBSL
QUANTITY
RNC50H3573FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3573FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3573FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3573FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3573FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3573FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3573FSBSL
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0024UF RADIAL datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
High Speed, +5 V, 0.1 uF CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf