Vishay/Dale RNC50H3651DSR36
RNC50H3651DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3651DSR36
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3651DSR36.pdf
Availability of RNC50H3651DSR36
QUANTITY
RNC50H3651DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3651DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3651DSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3651DSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3651DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3651DSR36 Details Description
Related parts for RNC50H3651DSR36
CONN RING 10-12 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUTPUT 100MA datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 6 MKD 151-160 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DSUB 37 M PCB STR G TIN datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
AB 35C 35#16 SKT PLUG datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, 2-Wire Interface Quad Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf