Vishay/Dale RNC50H3740BSBSL
RNC50H3740BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3740BSBSL
Brief Description
RES 374 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3740BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3740BSBSL
QUANTITY
RNC50H3740BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3740BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3740BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3740BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3740BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3740BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3740BSBSL
JUMPER-H1504TR/A3048V/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2MSPS 16WQFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf