Vishay/Dale RNC50H3741BSRSL
RNC50H3741BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3741BSRSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3741BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3741BSRSL
QUANTITY
RNC50H3741BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3741BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3741BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3741BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3741BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3741BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3741BSRSL
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SW A/V SCART CON 48-TQFN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .125 GOLD datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf