Vishay/Dale RNC50H3742BRBSL
RNC50H3742BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3742BRBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3742BRBSL.pdf
Availability of RNC50H3742BRBSL
QUANTITY
RNC50H3742BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3742BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3742BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3742BRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3742BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3742BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3742BRBSL
CAP CER 1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 7A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
EMITTER IR 875NM 100MA 0805 datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN 96POS DIN HOOD datasheet.pdf