Vishay/Dale RNC50H3742FRR36
RNC50H3742FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3742FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3742FRR36.pdf
Availability of RNC50H3742FRR36
QUANTITY
RNC50H3742FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3742FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3742FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3742FRR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3742FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3742FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H3742FRR36
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
IGBT 600V 2.4A 2.1W SOT-223 datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER QUAD HS 16TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSISTOR ARRAY PNP 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 30 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FET DRIVER EXTERNAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf