Vishay/Dale RNC50H3972BSB14
RNC50H3972BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3972BSB14
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3972BSB14.pdf
Availability of RNC50H3972BSB14
QUANTITY
RNC50H3972BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3972BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3972BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3972BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3972BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3972BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3972BSB14
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf