Vishay/Dale RNC50H4023FSR36
RNC50H4023FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4023FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4023FSR36.pdf
Availability of RNC50H4023FSR36
QUANTITY
RNC50H4023FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4023FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4023FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4023FSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4023FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4023FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4023FSR36
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 250VAC 10A LED-TRIAC datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11 18AWG 2000' datasheet.pdf
WRENCH BOX END 12MM 5.91" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf