Vishay/Dale RNC50H4120FSRSL
RNC50H4120FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4120FSRSL
Brief Description
RES 412 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4120FSRSL.pdf
Availability of RNC50H4120FSRSL
QUANTITY
RNC50H4120FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4120FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4120FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4120FSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4120FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4120FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4120FSRSL
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC GAS GAUGE BQ29312A 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf