Vishay/Dale RNC50H4170BSRSL
RNC50H4170BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4170BSRSL
Brief Description
RES 417 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4170BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4170BSRSL
QUANTITY
RNC50H4170BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4170BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4170BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4170BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4170BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4170BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4170BSRSL
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.5UH 12A 6.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
DUST COVER FOR MDM-9S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf