Vishay/Dale RNC50H4420FSR36
RNC50H4420FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4420FSR36
Brief Description
RES 442 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4420FSR36.pdf
Availability of RNC50H4420FSR36
QUANTITY
RNC50H4420FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4420FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H4420FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4420FSR36
Related LinksRNC50H4, RNC50H4420FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4420FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H4420FSR36
BUZZER 6 VAC/DC STANDARD SOUND datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
AUDIOPHILE TUBE OUTPUT TRANSFRMR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
LABEL MANDATORY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
48V DATA SIGNAL DIN RAIL RJ45 SP datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 16 V datasheet.pdf