Vishay/Dale RNC50H4422BSB14
RNC50H4422BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4422BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4422BSB14.pdf
Availability of RNC50H4422BSB14
QUANTITY
RNC50H4422BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4422BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4422BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4422BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4422BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4422BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4422BSB14
WASHER FLAT #10 NYLON datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ASYNCH FIFO 1024X18 56TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
LS8EQ PRINTER, LABELS, CASE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 38 AWG 100 FT BK datasheet.pdf