Vishay/Dale RNC50H4592DSBSL
RNC50H4592DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4592DSBSL
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4592DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4592DSBSL
QUANTITY
RNC50H4592DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4592DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4592DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4592DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4592DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4592DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4592DSBSL
IC ADC 16-BIT 1MSPS 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E RED SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf