Vishay/Dale RNC50H4642FSB14
RNC50H4642FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4642FSB14
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4642FSB14.pdf
Availability of RNC50H4642FSB14
QUANTITY
RNC50H4642FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4642FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4642FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4642FSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4642FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4642FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4642FSB14
IC 4.62V O-D 5% SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/3 FANS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 220MA 600 MOHM datasheet.pdf