Vishay/Dale RNC50H4701DSBSL
RNC50H4701DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4701DSBSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4701DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4701DSBSL
QUANTITY
RNC50H4701DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4701DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4701DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4701DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4701DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4701DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4701DSBSL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
DOOR STEEL 78.5X19.33" BE/GY datasheet.pdf
WASHER FLAT BRASS datasheet.pdf
IC DRVR DECODE 8DIG 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 380POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 1000VDC datasheet.pdf