Vishay/Dale RNC50H4701FSB14
RNC50H4701FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4701FSB14
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4701FSB14.pdf
Availability of RNC50H4701FSB14
QUANTITY
RNC50H4701FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4701FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4701FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4701FSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4701FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4701FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4701FSB14
CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
24CKT MINI FIT JR RA ASSY datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.0V 4-USP datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 0805 datasheet.pdf