Vishay/Dale RNC50H4750BSBSL
RNC50H4750BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4750BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4750BSBSL.pdf
Availability of RNC50H4750BSBSL
QUANTITY
RNC50H4750BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4750BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4750BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4750BSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4750BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4750BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4750BSBSL
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 2012 datasheet.pdf
REGULATOR 5/3.3VIN 6A HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15V 3.33A 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF ROUND T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK GEN HCSL/LVDS 24-TSSOP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
POWER NUT datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf