Vishay/Dale RNC50H4992BSB14
RNC50H4992BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4992BSB14
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4992BSB14.pdf
Availability of RNC50H4992BSB14
QUANTITY
RNC50H4992BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4992BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4992BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4992BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4992BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4992BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4992BSB14
BREADBOARD SOLDERLESS ACE309 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 20.73UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 100 F 12" RBW JACKS datasheet.pdf