Vishay/Dale RNC50H4993FRB14
RNC50H4993FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4993FRB14
Brief Description
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4993FRB14.pdf
Availability of RNC50H4993FRB14
QUANTITY
RNC50H4993FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4993FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4993FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4993FRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4993FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4993FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4993FRB14
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN 5.1VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 75MH 33MA 222 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf