Vishay/Dale RNC50H5112FRBSL
RNC50H5112FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5112FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5112FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5112FRBSL
QUANTITY
RNC50H5112FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5112FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5112FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)