Vishay/Dale RNC50H5113FSB14
RNC50H5113FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5113FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5113FSB14.pdf
Availability of RNC50H5113FSB14
QUANTITY
RNC50H5113FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5113FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5113FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5113FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5113FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5113FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5113FSB14
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 5/8" 7/16-20-2B 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 320MW SOD323 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8STAGE 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPADE 10-12AWG #10 VINYL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 0.511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 490MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf