Vishay/Dale RNC50H5301DSRSL
RNC50H5301DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5301DSRSL
Brief Description
RES 5.3K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5301DSRSL.pdf
Availability of RNC50H5301DSRSL
QUANTITY
RNC50H5301DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5301DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5301DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5301DSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5301DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5301DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5301DSRSL
RELAY SSR 40A 230VAC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.32A 110 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 4MM datasheet.pdf
4MM DUAL BANANA PLUG, RED datasheet.pdf
RES 111.1 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf