Vishay/Dale RNC50H5490BSRSL
RNC50H5490BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5490BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5490BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5490BSRSL
QUANTITY
RNC50H5490BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5490BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5490BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5490BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5490BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5490BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5490BSRSL
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 1.5KV DARLNG 8-DIP GW datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 28HTSSOP datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 12.7MM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X5R 1206 datasheet.pdf
SR BTS CB 12A 10 ASY datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf