Vishay/Dale RNC50H5491DSB14
RNC50H5491DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5491DSB14
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5491DSB14.pdf
Availability of RNC50H5491DSB14
QUANTITY
RNC50H5491DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5491DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5491DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5491DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5491DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5491DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5491DSB14
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MINI FR BLK 8.0" datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET C8 PCB PNL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 5NS 100TQFP datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
COVER W-A-R 11 KITTH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf