Vishay/Dale RNC50H5492BSRSL
RNC50H5492BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5492BSRSL
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5492BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5492BSRSL
QUANTITY
RNC50H5492BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5492BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5492BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5492BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5492BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5492BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5492BSRSL
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT-23-3 datasheet.pdf
IC SW TEMP SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 38MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf