Vishay/Dale RNC50H55R6FSB14
RNC50H55R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H55R6FSB14
Brief Description
RES 55.6 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H55R6FSB14.pdf
Availability of RNC50H55R6FSB14
QUANTITY
RNC50H55R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H55R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H55R6FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H55R6FSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H55R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H55R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H55R6FSB14
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 740MA 550 MOHM datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf