Vishay/Dale RNC50H5620BSBSL
RNC50H5620BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5620BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5620BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5620BSBSL
QUANTITY
RNC50H5620BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5620BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5620BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5620BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5620BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5620BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5620BSBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 48VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf
IC VCXO 25MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf